Sveikata

Patarimai kaip teisingai dezinfekuoti rankas

Apie rankų dezinfekavimo svarbą išgirstame vis dažniau, o ypatingą dėmesį pradėjome skirti kuomet atsirado pandemija. Rankų dezinfekantų pardavimai augo į neregėtas aukštumas, o gamintojai nespėjo gaminti ir tenkinti tokio atsiradusio didelio poreikio. Šiandien norime pasikalbėti apie aktualią temą – kaip teisingai dezinfekuoti rankas, jog dezinfekcinė priemonė neštų maksimalią naudą, o mums didžiausią saugumą nuo bakterijų, virusų ir kitų nešvarumų.

ranku dezinfekavimas

Kodėl rekomenduotina dezinfekuoti rankas

Ar žinote, kad vidutiniškai žmogus 90 kartų per parą paliečia savo nosį, burną?  O įsivaizduokite, jeigu yra rečiau plaunamos rankos, liečiami įvairūs dalykai viešojoje erdvėje kaip, turėklai, viešojo transporto sėdynės, prekės parduotuvėje?  O jeigu dar to nepakanka, tyrimai parodė, kad nemaža dalis žmonių po tualeto naudojimo nesiplauna rankų!

Daugiausiai mūsų buityje naudojama pirminė priemonė dezinfekuoti rankas – rankų muilas. Kuris būna kietos formos stačiakampis, arba skystas ir išspaudžiamas ant rankų.  Tačiau sunaikinti 100 procentų bakterijų juo neįmanoma, šiam atvejui galime rinktis dezinfekcinį skystį. Kaip manote, turbūt neveltui beveik prie kiekvieno prekybcentrio įėjimo dabar privalomai yra pastatomas dezinfekcinis skystis. Bet jis gali būti aktyvus tik tuomet, kuomet visi pirkėjai rankas juo dezinfekuoja. Gaila, tačiau visuomenėje viruso pavojus dar laikomas išgalvotu, tol kol nepaliečiami žmonės iš artimos aplinkos. Tad per šiuos žmones, papildomai rekomenduojame naudoti vienkartines pirštines. Tai būtų tobulas derinys, tarpusavyje maksimaliai apsaugantis Jūsų rankas.

Kaip teisingai dezinfekuoti rankas  išsamus gidas:

Plauti rankas rekomenduojame itin dažnai, tai daryti kruopščiai. Nepraleisti tarpupirščių. Pačio plovimo trukmė turėtų būti apie 20-30 sekundžių, tačiau ne trumpiau. Nuplauti rankas reikia net ir keletą kartų, jeigu jos vistiek vizualiai yra purvinos, aplipusios riebalais, ar kitomis medžiagomis. Priešingu atveju, jeigu ant nešvarių rankų naudosite dezinfekantą – jis neveiks. Kad būtų lengviau suprasti kaip tai atlikti, pateikiame vieną iš vyriausybės nurodytų schemų:

ranku dezinfekavimas
Nuotrauka iš ulac.lt svetainės

Kokias dezinfekcines priemones rekomenduotumėte pasirinkti?

  • Mažos talpos, nešiojamieji dezinfekciniai skysčiai arba geliai. Jie gali itin pagelbėti, kuomet šalia nėra dezinfekanto, arba jis yra pasibaigęs. Tik prieš naudojimą būtinai nusiplaukite rankas su muilu.
  • Dezinfekuojamos drėgnos servetelės. Tai servetėlės su specialiu užpildu dezinfekantu. Kuomet neturite kur nusiplauti rankų, jas nusivalyti ir dezinfekuoti galite šių servetėlių pagalba. Pastebime, jog ši įdėja yra populiari tarp kai kurių restoranų, kurie pateikia maistą, kuris patogiausiai yra valgomas be įrankiu. Kaip burgeriai, picos, šonkauliai ir t.t.  Po naudojimo servetėlės tiesiog yra išmetamos. O ir aplamai jos neužima daug vietos.
  • Vienkartinės pirštinės. Patogiausia naudoti viešąjame transporte ir prekybcentriuose. Kuomet ne visi žmonės dezinfekuoja rankas.

Patarimai žmonėms, kurie turi problemų su oda naudojant dezinfekcinius skysčius

Ypač moterų tarpe, dažnas pasisakymas yra, jog dezinfekcinis skystis sausina oda, o ji ima skilinėti, ir atrodo neestetiškai. Ką tokiu atveju galima padaryti, jog rankos būtų sveikos ir švelnios?

  • Naudoti tik geros kokybės gelius, ar kitus dezinfekantus, kurie turi odą švelninančių medžiagų. Arba jei tokios galimybės nėra patariame naudoti drėkinamą rankų kremą, kuris praturtintų odą vitaminais ir mineralais.
  • Naudoti produktus pagal paskirtį. Vis dar turime dažną problemą, jog žmonės neskaito produktų aprašymų, ar etikečių kaip naudoti produktus. Iš patirties galime pasakyti, jog jeigu panaudosite paviršiams skirtą dezinfekcinį skystį savo rankomis darysite žalą sau. Juk teko ne kartą matyti, jog kuomet dezinfekuojamos viešosios vietos, naudojamos specialios pirštinės. Tai yra daroma ne veltui!

Laikykimės nurodytų Sveikatos ministerijos nurodymų.

Straipsnį parengė Ekomokslas.lt kolektyvas