Nepaisant to, kad Lietuvoje turime išskirtingai geros kokybės geriamąjį vandenį ir standartus, reguliuojančius vandens kokybę, vis dar neretai pasitaiko ir vandens kokybės pakitimų. Vandenyje gali likti kvapų, sunkiųjų metalų ir valymo chemikalų, tokių kaip chloras, todėl gali atsirasti nemalonus kvapas ir skonis. Jei tai pajautėte, tai – signalas, kad tolimesnis tokio vandens vartojimas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai.
Galite manyti, kad vanduo buteliuose yra idealus sprendimas, tačiau tai yra neekonomiška bei teršia aplinką, todėl geriausias būdas užtikrinti, kad jūsų geriamasis vanduo būtų tinkamos kokybės – yra namuose įrengti vandens filtrus.
ŠVARUS VANDUO – ŠVARI ODA, SVEIKI DANTYS
Vienas iš labiausiai neįvertintų patarimų, kaip išlaikyti sveiką, švarią odą, yra gerti daug vandens. Vanduo su patobulintu mineralų kiekiu turi tiesioginį poveikį odos drėkinimui, veiksmingiau pašalindamas toksinus iš organizmo. Mažas chloro kiekis jūsų geriamajame vandenyje taip pat padės jums siekti sveikesnės odos, nes yra žinoma, kad chloras ardo natūralius jūsų plaukų ir odos riebalus.
Šarminis vandens filtras, kuris padidina jūsų vandens pH lygį, gali padėti apsisaugoti nuo žemo arba neutralaus pH vandens rūgštinių savybių. Pagal Fischer kompanijos užsakytą tyrimą, buvo stebimas skirtingas vandens buteliuose pH lygis, susijęs su pacientų, kenčiančių nuo burnos džiūvimo, vartojimu. Jie padarė išvadą, kad gydytojai turėtų žinoti apie vandens buteliuose pH lygį, kurį pacientai geria norėdami palengvinti burnos džiūvimą, nes tie, kurių pH lygis rūgštus, gali dar labiau pabloginti ir demineralizuoti dantų struktūrą. To išvengti gali padėti tinkama vandens įranga užtikrinti geriamojo ir buityje naudojamo vandens kokybę.
DAUGIAU ENERGIJOS IR PRODUKTUVYMO
Geriant pakankamą kiekį filtruoto vandens, galite gauti reikiamos energijos be kofeino, kuris, kaip žinoma, dar labiau dehidratuoja kūną. Dehidratacija sukelia nuovargį, nes paveikia deguonies pateikimą į smegenis ir jūsų širdis dirba sunkiau, kad pumpuotų deguonį į visus jūsų kūno organus, todėl jūs pavargstate ir esate mažiau budrūs.
Tačiau tuo pačiu, svarbu ir nepamiršti, kad geriant per daug vandens, jūsų inkstai dirba per sunkiai, kad pašalintų vandens perteklių. Tai sukelia hormonų reakciją, dėl kurios jaučiatės įtempti ir pavargę. Jei išgėrę per daug vandens negalite pakilti iš lovos, taip yra dėl to, kad jūsų inkstai per daug dirba. Taigi, norint išlaikyti tinkamą vandens suvartojimo kiekio balansą, paskaičiuoti nėra sudėtinga: kiekvienam žmogaus centimetrui reikia 10ml vandens, sportuojantiems ar kita aktyvia veikla užsiimantiems – vertėtų pasitarti su sveikatos specialistu, kuris rekomenduotų didesnį vandens vartojimo kiekį.
VANDENS POVEIKIS SMEGENŲ VEIKLAI
Jūsų smegenims didelę įtaką daro jūsų geriamo vandens kiekis. Tyrimai rodo, kad net ir lengva dehidratacija, pavyzdžiui, 1–3 % kūno svorio netekimas, gali pakenkti daugeliui smegenų funkcijos aspektų.
Atlikę tyrimą su jaunomis moterimis, mokslininkai nustatė, kad 1,4% skysčių netekimas po fizinio krūvio pablogino ir nuotaiką, ir koncentraciją. Tai taip pat padidino galvos skausmų dažnį. Daugelis tos pačios tyrimo grupės narių atliko panašų tyrimą su jaunais vyrais. Jie nustatė, kad 1,6 % skysčių netekimas kenkia darbinei atminčiai ir padidino nerimo bei nuovargio jausmą.
Skysčių netekimas 1–3 % prilygsta maždaug 0,5–2 kg kūno svorio netekimui asmeniui, sveriančiam 68 kg. Tai gali lengvai įvykti atliekant įprastą kasdieninę veiklą, jau nekalbant apie mankštą ar esant dideliam karščiui.
Daugelis kitų tyrimų, kuriuose dalyvavo vaikai ir vyresni suaugusieji, parodė, kad lengva dehidratacija gali pabloginti nuotaiką, atmintį ir smegenų veiklą.
Įvertinus vandens naudą ir tinkamą jo kiekį kasdien, svarbu įvertinti ir geriamojo vandens kokybę, kurią užtikrina tinkama vandens filtravimo įranga namuose, mokymo įstaigose, biuruose ar pramonėje.