Sveikata

Dantų kanalų gydymas vyresniems žmonėms

Kuo ilgiau dantis funkcionuoja burnos ertmėje, tuo didesnė rizika, kad jam bus reikalingas dantų kanalų gydymas. Pagyvenusio amžiaus žmonių dantų kanalų gydymas skiriasi nuo jaunesnių, kadangi reikia atkreipti dėmesį į amžių, fiziologinius pokyčius, lėtines ligas, komplikacijas, fizinius sutrikimus. Tad kaip amžius ir dantų kanalų gydymas yra susiję?

Gyventojų senėjimas ir dantų kanalų gydymo poreikis

Prognozuojama, kad Lietuvoje 2050 m. pradžioje beveik trečdalį gyventojų sudarys 60 metų ir vyresni žmonės, todėl ir tarp odontologinių pacientų vis didesnę dalį sudarys vyresnio amžiaus žmonės. Amerikos endodontijos asociacija atliko apklausą ir atrado, kad 26 proc. visų gydytų pacientų sudarė pacientai virš 65 metų. Dantų kanalų gydymo skaičius didėja kartu su amžiumi, jaunesniems pacientams siekia – 3-6 proc., o pacientams virš 60 metų – 18-20 proc. Lietuvoje atliktas tyrimas parodė, kad dantų kanalų gydymas yra antras pagal dažnumą atliekamas dantų gydymas vyresniems nei 70 metų amžiaus pacientams.

Amžiaus įtaka dantų pokyčiams

Vyresnių žmonių dantų morfologija yra pasikeitusi, todėl dantų kanalų gydymas tampa sudėtingesnis, o tai sukelia didesnius techninius ir diagnostinius nesklandumus. Norint išvengti dantų kanalų pergydymo rizikos, reikia diagnostinių rentgenogramų ar KPKT vaizdų pulpos kalcifikacijų ir kanalų anatomijos įvertinimui. Pulpos kamera tampa mažesnė dėl antrinio dentino, pulpos akmenų susiformavimo, o kartais dantų kanalai tampa visiškai sklerozuoti, todėl sunkiau formuoti kanalus ir juos dezinfekuoti. Senstant nyksta pulpos ragai, kameros dugnas ir stogas artėja vienas prie kito, todėl sunkiau atverti pulpos kamerą. Dėl dantų migracijos ir rotacijos bei didelės dantų restauracijos ar vainikėlių sunkėja dantų kanalų gydymas. Atsižvelgiant į dantų pokyčius reikia tinkamai pasirinkti dantų kanalų gydymo taktiką.

Sveikatos būklės įvertinimas

Senstant mažėja dantų jautrumas, dėl to netyčia gali būti nepakankamai įvertintas situacijos rimtumas. Didelė pagyvenusių pacientų dalis serga sisteminėmis ligomis, ar vartoja vaistus, tai gali daryti neigiamą įtaką gydymui, prognozei bei dantų gijimui, kai yra įvykdomas dantų kanalų gydymas. Norint, kad dantų kanalų gydymas būtų atliktas taisyklingai, reikia žinoti vyresnių pacientų bendrąją sveikatos būklę, amžinius morfologinius pokyčius, atlikti tinkamus diagnostikos testus ir pasirinkti tinkamus kanalų sistemos paruošimo būdus. Neteisingai ar nekokybiškai atliktas dantų kanalų gydymas gali reikšti, kad infekcija atsinaujins ir ateityje prireiks pakartotinio dantų kanalų gydymo.